Svjetsko prvenstvo u košarci: Gdje gledati i kvote?

Pročitajte gdje gledati Svjetsko prvenstvo u košarci za muškarce 2023. godine, prijenos iz Filipina, Indonezije i Japana.

Svjetsko prvenstvo u košarci za muškarce, koje će se od 25. kolovoza do 10. rujna održati u tri azijske države, Filipinima, Indoneziji i Japanu, bit će 19. po redu Svjetsko prvenstvo u košarci. 32 najbolje svjetske reprezentacije su smještene u osam skupina po četiri reprezentacije, a izravan plasman u drugu rundu će izboriti dvije najbolje reprezentacije iz svake skupine, dok će dvije posljednje plasirane reprezentacije nastaviti natjecanje u razigravanju od 17. do 32. mjesta.

Ovo Svjetsko prvenstvo kao jedan od uloga ima i plasman na Olimpijske igre u Parizu 2024. godine jer će dvije najbolje plasirane reprezentacije iz Amerika (Sjeverne i Južne zajedno) i Europe te po jedna iz Afrike, Azije i Oceanije “checkirati” vizu za Pariz. Naravno, domaćin Francuska je već automatski na olimpijskom turniru.

Prijenose ćete moći gledati na programima Sport Kluba, kao i u gotovo svim online kladionicama.

Povijest Svjetskih prvenstava

Šest različitih reprezentacija je dosad osvajalo titulu svjetskog prvaka u košarci. Rekorderi su reprezentacije Sjedinjenih Američkih Država i Jugoslavije koje u svojim vitrinama imaju po pet titula. Naravno, Jugoslavija je tri puta bila prvak u sastavu bivše države (SFRJ), dok je dva puta bila prvak kao SR Jugoslavija odnosno Savezna Republika Jugoslavija.

Sovjetski savez je tri puta postajao svjetski prvak, Brazil i Španjolska dva puta, a Argentina jednom. Posljednja četiri turnira su osvojile dvije reprezentacije – Španjolska i SAD, a ako to proširimo na posljednjih devet turnira, onda ih je samo tri jer se pridružuje Jugoslavija.

Nastupi Hrvatske na Svjetskim prvenstvima

Kao i 2019. godine, ni ovog puta nećemo gledati najbolje hrvatske košarkaše u akciji na smotri najboljih svjetskih reprezentacija. Izabranici Josipa Sesara su ovog ljeta uspješno odradili pretkvalifikacijske turnire za odlazak na kvalifikacije za EuroBasket kao i kvalifikacije za Olimpijske igre. I dok su na prvospomenutom protivnici bili košarkaški liliputanci Irska i Luksemburg, na pretkvalifikacijskom turniru za Pariz su redom pobjeđivali Belgiju, Švedsku, Nizozemsku, Ukrajinu i domaćina Tursku.

Ipak, u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2023. godine, hrvatski košarkaši su zapeli već u prvoj fazi s jednom pobjedom i pet poraza u skupini s Finskom, Slovenijom i Švedskom. Jedinu pobjedu je naša izabrana vrsta ostvarila na gostovanju protiv Švedske i to nakon dva produžetka.

Tako je Hrvatska ostala na tri nastupa na Svjetskim košarkaškim prvenstvima. Uvjerljivo najveći dosadašnji uspjeh je ostvaren na debiju 1994. godine kada je u Kanadi osvojena bronca.

Hrvatska je grupnu fazu otvorila pobjedom nad Kubom od 85:65, a onda je uslijedila rekordna pobjeda nad Južnom Korejom od čak 51 poen razlike – 104:53. U susretu za prvo mjesto skupine, Hrvatska je sa 83:69 bila bolja od Australije. U drugoj fazi natjecanja, hrvatski košarkaši su upisali nove tri uvjerljive pobjede. Najprije su sa 105:73 svladali Kinu, nakon čega su sa 92:61 bili bolji od Kanade, dok je sve zaključeno s pobjedom od 81:55 protiv Grčke.

Šest utakmica i šest pobjeda uz koš razliku od +174 bile su itekako dovoljne za plasman u polufinale natjecanja. Nažalost, u polufinalu je naša reprezentacija poražena sa 66:64 od Rusije pa joj je tako izmaknuo još jedan susret protiv SAD-a. U konačnici su u susretu za broncu još jednom bez problema svladali Grčku sa 78:60 čime je ostvaren novi veliki uspjeh hrvatske košarke nakon srebra s Olimpijskih igara u Barceloni 1992. te Europskog prvenstva u Njemačkoj 1993. godine.

Hrvatski košarkaš Dino Rađa je tada uz MVP-a Shaquille O’Neala, Reggieja Millera, Shawna Kempa i Sergeia Bazarevicha, uvršten u najbolju petorku natjecanja. Dino je s 22.4 poena bio drugi najbolji strijelac, dok je Arijan Komazec s 19.4 poena bio treći.

Nakon što su propustili Svjetska prvenstva 1998., 2002. i 2006. godine, Hrvatska se na veliku scenu vratila 2010. godine u Turskoj. U skupini sa SAD-om, Slovenijom, Brazilom, Iranom i Tunisom, Hrvatska je zauzela četvrto mjesto s dvije pobjede i tri poraza. Tim raspletom ih je u osmini finala čekala reprezentacija Srbije od koje su u iznimno napetoj utakmici poraženi sa 73:72.

Četiri godine kasnije, Hrvatska je u Španjolskoj bila smještena u skupinu B te je ovog puta s tri pobjede i dva poraza zauzela drugo mjesto u konkurenciji reprezentacija Grčke, Argentine, Senegala, Portorika i Filipina. To drugo mjesto ih je u osmini finala vodilo na Francusku koja je bila bolja sa 69:64. Tko je mogao očekivati da će to do danas ostati posljednja utakmica hrvatske košarkaške reprezentacije na Svjetskom prvenstvu?

Tko su ovogodišnji favoriti za titulu svjetskih prvaka?

Istina je da za reprezentaciju SAD-a ne igraju baš najveće zvijezde, no kada na okupu imate 12 NBA igrača koji mahom igraju veoma bitne uloge u svojim ekipama, ponovno ste prvi favoriti natjecanja. Anthony Edwards i Tyrese Haliburton su se istaknuli kao nositelji ove ekipe, a tu su još i Jalen Brunson, Jaren Jackson Jr. i Brandon Ingram od važnijih imena.

Odmah iza njih svrstavamo Francuze, aktualne europske i olimpijske doprvake čiji su glavni igrači standardni Nicolas Batum, Evan Fournier te Rudy Gobert, dok će važne role imati i Guerschon Yabusele i Mathias Lessort. Naravno da i aktualni europski i svjetski prvaci Španjolci moraju biti na popisu uskog kruga favorita. Iako bez nominalno dva glavna razigravača, Ricky Rubia i Lorenza Browna, Španjolska će se ponovno okrenuti braći Hernangomez kao i prekaljenim veteranima Rudyju Fernandezu te Sergiju Llullu u ulozi nositelja momčadi.

Pogledali smo ponude u četiri istaknute kladionice te smo izdvojili koeficijente na pet glavnih favorita natjecanja:

Favbet: SAD (1.80), Francuska (9.00), Australija (10.00), Kanada (10.00), Španjolska (13.00)

Germania: u trenutku pisanja članka, kvote nisu poznate (klikom na link, možete pogledati je li došlo u ponudu)

PSK: SAD (1.70), Francuska (9.00), Australija (10.00), Kanada (10.00), Srbija (13.00)

Mozzart: u trenutku pisanja članka, kvote nisu poznate (klikom na link, možete pogledati je li došlo u ponudu)

Skupine Svjetskog prvenstva

Skupina A – Angola, Dominikanska Republika, Filipini, Italija

Skupina B – Južni Sudan, Kina, Portoriko, Srbija

Skupina C – Grčka, Jordan, Novi Zeland, Sjedinjene Američke Države

Skupina D – Crna Gora, Egipat, Litva, Meksiko

Skupina E – Australija, Finska, Japan, Njemačka

Skupina F – Gruzija, Slovenija, Venecuela, Zelenortsko otočje

Skupina G – Brazil, Iran, Obala Bjelokosti, Španjolska

Skupina H – Francuska, Kanada, Latvija, Libanon

Okreni kotač sreće